Skrivet av: ceciliamanfredsson | 14 november, 2014

Grattis! Europeiskt kvalitetspris till projekt ”Peaceful Horizons – C.O.M.P.A.S.S”

IKT Öckerö

Skärmavbild 2014-11-14 kl. 10.25.04

Grattis Brattebergsskolan! Zenita Nordberg och Eva Nilber med klasserna 9g/h deltar i det Europeiska projektet "Peaceful Horizons - C.O.M.P.A.S.S", ett kombinerat Comenius och eTwinningprojekt.De har tilldelats kvalitetspriset "European Quality Label" för deras utmärka arbete.
Det innebär att deras, elevers och  skolans insatser har fått erkännande på högsta europeiska nivå. 

Projektet är ett tvåårigt multilateral Comeniusprojekt tillsammans med nio andra skolor från nio olika länder: Tyskland, Slovakien, Polen, Frankrike, Spanien, Italien, Grekland, Turkiet och Franska Guayan. Målet med projektet, som heter Peaceful Horizon, är att skapa förståelse och att överbrygga fördomar, utveckla engelska språket och förbättra IKT- kunskapen. Vi kommer dela arbeten med varandra digitalt och vi kommer även göra studieresor med några elevgrupper under de här åren. 

Läs mer om det som gjorts i projektet på Brattebergsskolans nya blogg pedagog.ockero.se/brattebergsskolan i kategorin internationellet eller Peacefulhorizon.

Läs mer om eTwinning på den europeiska sidan om www.eTwinning.net och den svenska eTwinningbloggen www.eTwinning.se

Visa originalinlägg 1 till ord


Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Kategorier

%d bloggare gillar detta: