Skrivet av: kjsjodin | 27 mars, 2013

Skolutveckling

20130327-092940.jpg

I rektorsgruppen där jag ingår arbetar vi för tillfället mycket i reflekterande team där vi diskuterar hur vi ska kunna skapa en skola i Öckerö Kommun som är utvecklande och likvärdig för våra elever. Man får aktivt lyssna på varandra och verkligen tänka efter vad man tycker. Att ta sig tid att reflektera är något jag tror vi behöver göra mer i skolan, och även samhället i stort. Alltför ofta stressar vi på och ger inte oss själva, och varandra, tillräcklig tid för eftertanke.

Vore intressant att se hur detta arbetssätt skulle fungera i undervisningsgrupperna i våra skolor och hur det skulle påverka elevernas förmåga att utveckla sitt analytiska tänkande.


Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Kategorier

%d bloggare gillar detta: