Skrivet av: kjsjodin | 19 mars, 2013

Skolledarskap och IKT

Många undersökningar och erfarenheter visar att en skolas ledning har en oerhört viktig roll i hur framgångsrikt arbetet och implementering av digitala satsningar i skolan blir. Med den vetskapen kommer jag att ha ett aktivt och engagerat ledarskap och deltagande i de steg vi som skola tar för att realisera våra planer, i allt från kompetensutveckling för personalen, till elevernas förutsättningar i klassrummet.

Ett praktiskt exempel på ovanstående är att jag i skrivande stund deltar i den interna utbildning för användande av skolans blogg som kommunens IKT-pedagog Cecilia Manfredsson idag genomför med skrivsugna pedagoger. Stärkt av denna intensivkurs är min ambition att i framtiden dela med mig av mina perspektiv på Brattebergsskolans arbete runt digitalt lärande. På återhörande!

Rektor Karl Johan


Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Kategorier

%d bloggare gillar detta: