Skrivet av: ceciliamanfredsson | 24 januari, 2013

”Bagglebo” Brattebergs första egna Geocach!

Geocaching appUnder hösten har en grupp elever haft Geocaching som elevens val. Geocaching är som en modern skattjakt. Idag finns det nästan 2 miljoner små ”skatter” gömda över hela världen. Skatterna är burkar i olika storlekar som är gömda och man letar upp dom med Photo 2013-01-15 10 08 01hjälp av GPS koordinater.

Detta är verkligen ett roligt sätt att komma ut i naturen och upptäcka nya intressanta och fina ställen.  Vi har använt oss av appen för Geocaching, i den finns GPS inbyggt.

Läs mer om Geocaching på deras internationella hemsida, www.geocaching.com eller på den svenska www.geocaching.se

Vi har tillsammans i gruppen hittat alla Geocacher som finns på Öckerö, vi har även hittat ganska många på Hönö och på några av de andra öarna.

I slutet av terminen gjorde vi våran egna första Geocach. Vi gick igenom reglerna och vad man ska tänka på. Därefter valde eleverna ut ett lämpligt ställe, placerade ut den, registrerade den och fick den godkänd. Cachen heter Bagglebo.

Den ”kompletta” Logg/fältanteckning från någon som har hittat Bagglebocachenappen kostar 75 kr, det finns även en gratis app som man kan börja med.

För att göra en egen Geocach , se korta instruktioner i presenationen.

Läs mer om att använda Geocaching i förskola och skola.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Kategorier

%d bloggare gillar detta: